Windows 7 na emeryturze… Jak żyć?

Po ponad dekadzie Windows 7 przechodzi na emeryturę. Z dniem 14 stycznia 2020 Microsoft oficjalnie kończy wsparcie techniczne dla tego systemu. Mnie osobiście jest smutno, bo Win 7 był moim ulubionym systemem (a zaczynałem od Windows 3.1, więc przeszedłem większość wersji tego systemu).

Co oznacza fakt zakończenia wsparcia W7? Po 14 stycznia nie będzie aktualizacji systemu, zabezpieczeń i wsparcia technicznego. Windows 7 stanie się bardzo narażony na ataki hakerskie, wirusy, spam. Dodatkowo będzie wyświetlać się komunikat za każdym razem, gdy odpalisz komputer. Więc z jednej strony będzie niebezpiecznie, a z drugiej upierdliwie…

– Jeśli będziesz kontynuował korzystanie z Windowsa 7 po zakończeniu wsparcia 14 stycznia 2020 roku, twój komputer wciąż będzie działać, jednak może stać się bardziej podatny na zagrożenia bezpieczeństwa – informuje na swojej stronie Microsoft.

Co zrobić? Jak żyć?

Jeśli nadal korzystasz z Windows 7 powinieneś zakupić nowszą wersję. Na przykład po premierze Windows 10 przez rok można było przesiąść się na niego za darmo. Teoretycznie oferta bezpłatnego uaktualnienia systemu do wersji Windows 10, dostępna przez aplikację „Uzyskaj system Windows 10” zakończyła się 29 lipca 2016 r. Ale warto spróbować uaktualnić system za darmo. Podobno w praktyce aktualizacja do Win 10 nadal jest dostępna. Wykorzystaj do tego narzędzie Media Creation Tool, które pobierzesz oficjalnej strony Microsoftu. Zanim jednak to zrobisz przeczytaj uważnie instrukcję, która znajdziesz na tej stronie, która znajdziesz w podpunkcie:

%d bloggers like this: