William P. Young. Chata

William P. Young. Chata

Tłumaczenie: Anna Reszka, 300 stron. Wydawnictwo Nowa Proza, rok wydania 2011.

Powieść która zaczyna się jak mroczny horror wcale nim nie jest. To moralizatorska, bardzo religijna opowieść. I jeśli to Was zniechęca do lektury – to niepotrzebnie. Bo dzięki temu, że autor ma dobry warsztat pisarski czyta się „Chatę” z zaciekawieniem i chęcią poznania końca opowiadanej historii. A zaczyna się ona dramatycznie. Mackenzie Allen Phillips to dobry ojciec, mąż, człowiek. Jego życie nie jest może sielanką, ale Mack czuje się szczęśliwy. Aż do dnia gdy znika jego najmłodsza córka, Missy. Okazuje się, że najprawdopodobniej została zamordowana w brutalny sposób, w starej chacie gdzieś na odludziu. Zasmucony, zgorzkniały Mack nie może pojąć jak Bóg mógł do tego dopuścić. Cztery lata później dostanie szansę by osobiście spytać Boga „czemu?”. Bowiem sam Bóg zaprosi Mack’a do miejsca gdzie zginęła Missy…

Jak mówiłem, „Chata” to opowieść religijna. Ale nie stricte chrześcijańska – raczej jest to opowieść ponad podziałami, które sam człowiek stworzył. Muszę przyznać, że mimo iż nie lubię tego rodzaju historii, to przeczytałem z zainteresowaniem. Jest tutaj i sporo humoru i dużo moralizowania. Ale napisane to wszystko na tyle dobrze, że moralizatorski ton nie przeszkadza. Owszem, można powiedzieć, że przedstawione prawdy są naiwne i cukierkowe, ale czyż nie lepiej by nam się żyło gdyby tak właśnie było naprawdę? „Chata” to powieść która wywołuje skrajne emocje – od zachwytów po miażdżącą krytykę – ja proponuje byście sami przeczytali ta naiwną, ale i optymistyczną opowieść o Bogu, wierze i miłości.

Książkę możecie kupić TUTAJ. Jest to link afiljacyjny, czyli jeśli zakupisz książkę z tego linka to procent jej ceny będzie moim wynagrodzeniem. Przekierowanie to skieruje Cię na stronę taniaksiążka.pl. Przeanalizowałem ceny i są naprawdę zachęcające. Ale oczywiście nic się nie stanie, jeśli kupisz powieść zupełnie gdzie indziej, gdzie znajdziesz korzystniejszą ofertę.

 

Font Resize
KONTRAST
%d bloggers like this: