Walencja to miasto niezwykłe, miasto, w którym przeszłość spotyka się z przyszłością. Miasto to zostało założone w 138 roku p.n.e, a zamieszkiwali go rzymscy żołnierze. Od ósmego wieku pozostawało pod rządami arabskimi. W 1238 roku zostało zdobyte przez króla Aragonii i muzułmanów zastąpili chrześcijanie. Koleje losu różnie plotły historię Walencji. Przez jakiś czas była ona stolicą Aragonii, w XIX wieku została zajęta przez wojska francuskie, a w czasie wojny domowej mieściła siedzibę rządu republikańskiego.

Do głównych atrakcji turystycznych miasta zaliczyć trzeba niewątpliwie Katedrę, Miasto Nauki i Sztuki czy symbol miasta – El Micalet, ośmioboczną dzwonnicę.

Ale znajdziemy tutaj wiele innych ciekawych miejsc: Giełdę Jedwabiu z końca XV w., w której znajdziemy przepiękną Salę Kolumnową, Mercado Central – halę targowa z początku XX wieku, El Carmen – starą dzielnicę, idealne miejsce dla osób lubiących nocne życie – tutaj koncentrują się bary i dyskoteki, dwie wieże obronne Serrano i Quart.

Katedra w Walencji – legenda o świętym Grallu

Katedra w Walencji, czyli La Seu de Valencia została poświęcona w 1238 roku. Powstała w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się meczet. Budowla charakteryzuje się różnorodnością stylów – łączy w sobie gotyk, renesans, barok i neoklasycyzm. Jej charakterystycznym punktem jest ośmioboczna dzwonnica – Micalet. Z wysokości 70 metrów można z niej podziwiać panoramę Walencji.

Do środka katedry prowadzą trzy wejścia: porta Almoina, Porta Ferros i najpiękniejszy z nich – Porta Apostolos. Porta Apostolos jes bogato zdobiony rzeźbami aniołów, świętych i proroków. Dopatrzymy się tutaj także figury Maryi z Dzieciątkiem. W środku warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, bogato zdobiony, wykonany ze zdobionych marmurów.

Najbardziej intrygująca zagadką katedry jest Kaplica św. Kielicha. Według legendy znajdujący się tutaj kielich to prawdziwy Święty Graal. Kielich trafić miał do Hiszpanii w III wieku, a przywiózł go św. Wawrzyniec. Do 1399 roku był pilnie strzeżony w różnych klasztorach w Aragonii, a do Walencji trafił w 1436 roku. Co ciekawe, współczesne badania potwierdzają prawdopodobieństwo tego, że został wykonany w I w n.e. na terenach obecnego Izraela. Prawda czy nie, faktem jest, że kaplica św. Kielicha przyciąga mnóstwo ludzi, chcących na własne oczy zobaczyć Kielich Chrystusa.

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”Walencja 2″]

Centrum Nauki i Sztuki

Jak gdyby na drugim końcu skali w Walencji nie można nie zobaczyć wspaniałego kompleksu Ciudad de las Artes y las Ciencias czyli Miasta Sztuki i Nauki.

Ten niezwykły kompleks umieszczony jest w dawnym korycie rzeki Turia. Na jego całokształt składają się:

  • L’Hemisferic – z planetarium i kinem IMAX. Tutaj urządza się także pokazy laserowe.

  • L’Oceanografic – największe oceanarium Europy, z delfinarium w którym można obejrzeć pokazy tresury tych inteligentnych ssaków

  • El Museu de les Ciencies – czyli muzeum nauki, z ekspozycjami przedstawiającymi najnowsze osiągnięcia naukowe

  • El Palau de les Arts Reina Sofia – tutaj znajduje się muzeum sztuki, a także kilka scen, na których wystawiane są opery, sztuki teatralne i koncerty

  • L’Umbracle – czyli olbrzymi parking, z ogrodem w którym znajdziemy rośliny z różnych części świata.

Ten niezwykły kompleks, w którym możemy poczuć się jak w mieście przyszłości, zaprojektowany został przez znanego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Ten urodzony w 1951 roku twórca znany jest z zaprojektowanie między innymi Portu Lotniczego w Bilbao, dworca kolejowego Berlin-Spandau czy Puente del Alamillo – podwieszanego mostu w Sewilli. Jednak Miasto Sztuki i Nauki pozostaje na pewno jego największym, najbardziej ambitnym projektem.

Walencji nie można obejrzeć w jeden dzień. By poznać wszystkie jej tajemnice, doświadczyć tego o oferuje to niezwykłe miasto trzeba się tu zatrzymać na dłuższy czas. Niewiele jest miejsc o takim kontraście – to tutaj można przenieść się w odległą przeszłość, zwiedzając katedrę czy liczne kościoły i miejsca historyczne, ale także przenieś się w przyszłość w futurystycznym Mieście Sztuki i Nauki.

Zarówno baza noclegowa jak i gastronomiczna jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, a stosunkowa bliskość plaż Morza Śródziemnego powoduje, że Walencja może być znakomitą propozycją na spędzenie czasu wolnego zarówno dla osób uwielbiających plażowanie jak i tych, preferujących aktywne i poznawcze zwiedzanie.

[Best_Wordpress_Gallery id=”8″ gal_title=”Walencja 3″]