Walencja: Ciudad de las Artes y las Ciencias

Walencja: Ciudad de las Artes y las Ciencias

Dziś chcę Was zabrać do jednego z najciekawszych miejsc w jakim byłem. W hiszpańskim mieście Walencja, na obszarze 350.000 m2 mieści się Miasteczko Sztuki i Nauki. Niezwykły kompleks bardzo nowoczesnych budynków został zaprojektowany przez znanego na całym świecie architekta – Santiago Calatrava. W skład tego niezwykłego miejsca wchodzą m.in.:

L’Hemisfèric – to konstrukcja architektoniczna o łącznej powierzchni całkowitej 13 000 m². Znajduje się tutaj planetarium, kino nadające filmy w formacie IMAX, można tu także obejrzeć spektakl laserowy.
L’Oceanogràfic – otwarte w 2002 r. największe oceanarium Europy o łącznej powierzchni 110 000 m². Usytuowane jest tu 13 ekosystemów światowych mórz i 500 gatunków pływających zwierząt; zawiera m.in. także rekonstrukcje podziemnych krajobrazów, ogromne delfinarium czy wyspy lwów morskich. Co dwie godziny w delfinarium odbywają się pokazy z delfinami.
El Museu de les Ciències Príncipe Felipe (Muzeum Nauki) – wielkie muzeum XXI wieku, w którym eksponowane są najnowsze osiągnięcia nauki i techniki. Znajduje się tu gigantyczne wahadło Foucaulta oraz interaktywne wystawy naukowe, gdzie zwiedzający mogą brać czynny udział w eksperymentach.
El Palau de les Arts Reina Sofía – gigantyczna konstrukcja owalna zawierająca różne sceny – zamknięte i na wolnym powietrzu, wystawiane są tu spektakle i koncerty sceniczne oraz grana jest opera.
L’Umbracle – budynek położony w południowej części kompleksu; ma 320 m szerokości i 60 m długości, w jego skład wchodzi także dwupiętrowy parking dla samochodów osobowych (łącznie do 900) oraz autobusów (do 20). Zdobi go ogród porośnięty drzewami zawierający szeroką gamę roślin różnych gatunków.

Byłem tam kilka lat temu i pewnie teraz są nowe jakieś atrakcje, bo kompleks cały czas się rozwija. Jeżeli kiedyś Wasze drogi zawiodą Was do Walencji, to niezwykłe miejsce musicie odwiedzić. Więcej pisał nie będę – myślę, że wystarczą zdjęcia, byście poczuli magię Miasteczka Sztuki i Nauki…

I jeszcze oficjalna strona: http://www.cac.es/va/home.html

Font Resize
KONTRAST
%d bloggers like this: