Dziś chciałem Wam pokazać, jak w prosty sposób zminiaturyzować świat 🙂 Wcześniej prezentowałem swoje zdjęcia przerobione na styl “tilt-shift” – poprzez zaburzenie perspektywy widzenia spowodujemy, że obiekty na zdjęciu będą wyglądały jak sfotografowane na makiecie modele.
Potrzebujemy do tego Photoshopa – wersję próbną, działającą przez 30 dni można ściągnąć ze strony producenta – firmy Adobe. Najnowsze wersje programu mają filtr TiltShift niejako z automatu wbudowane, ale ja Wam chcę pokazać jak taki efekt uzyskać „na piechotę”. Raz – mamy większą kontrolę nad ostatecznym wyglądem naszej pracy, dwa – dzięki używaniu różnych narzędzi, możemy lepiej poznać możliwości programu. Kiedy już zdecydujemy się które zdjęcie ze swoich zbiorów wykorzystamy (najlepsze są ujęcia z góry) otwieramy je w Photoshopie i:

Krok pierwszy:

klikamy narzędzie “szybka maska” (zaznaczone czerwonym kółkiem na rysunku powyżej. Mimo, iż na zdjęciu się nic nie zmieniło to przeszliśmy w tryb maskowania.

Krok drugi:

używając narzędzia gradient z ustawieniem cylindrycznym – jak na obrazku wyżej – przeciągamy myszką od punktu który ma być ostry w górę. Oczywiście możemy powtarzać czynność kilka razy póki nie uzyskamy odpowiedniego efektu – pamiętając, że obszar zaznaczony czerwonym kolorem na zdjęciu zostanie ostry, a reszta zdjęcia rozmyta.

Krok trzeci:

wychodzimy z trybu maskowania klikając znany już przycisk “szybka maska”. Na zdjęciu widać zaznaczenie tzw. “wędrujące mrówki”.

Krok czwarty:

teraz używamy FILTRY – ROZMYCIE – ROZMYCIE SOCZEWKOWE. Jak na rysunku powyżej.

otworzy się nam okno dialogowe filtru -suwakiem Promień zmieniamy siłę rozmycia zdjęcia. Kiedy już efekt nas zadowoli klikamy OK. Okno filtru się zamknie i wrócimy do naszego zdjęcia już rozmytego odpowiednio.

Krok piąty:

kiedy przyjrzałem się zdjęciu, postanowiłem go wykadrować. Najpierw zdjąłem zaznaczenie kombinacją klawiszy CTRL+D, potem narzędziem Kadrowanie (zaznaczone na obrazku powyżej) ustaliłem jaką część zdjęcia chcę przyciąć.

Krok szósty:

i to już prawie koniec pracy. Jeszcze tylko trzeba spowodować, żeby obiekty na zdjęciu wyglądały bardziej plastikowo – w tym celu wchodzę w zakładkę OBRAZ – DOPASOWANIE – TONOWANIE HDR.

Teraz tylko dopasować wygląd zdjęcia według swojego uznania (radzę poeksperymentować ze wszystkimi suwakami w oknie Tonowania HDR – rezultaty mogą być naprawdę różne). Kiedy już uzyskamy to co chcieliśmy klikamy OK zamykając okno tonowania i …gotowe. Możemy zapisać naszą pracę.

Polecam zabawę z “tilt-shiftem” – daje to sporo satysfakcji, a rezultaty mogą nas zaskoczyć.