Opcja pierwsza, darmowa.

Czasy takie nastały, że nagle wielu z nas musiało się przenieść do pracy zdalnej. Videokonferencje, wykłady na żywo czy nagrywane – to wszystko stało się z dnia na dzień naszą codziennością. Co jednak zrobić, jeśli nie ma się laptopa z kamerą? Kamerki internetowe stały się towarem deficytowym, a nawet jeśli są dostępne, to ceny osiągają naprawdę wysokie. Można w takiej sytuacji kamerę zrobić ze smartfona. Ja wypróbowałem dwa rozwiązania, które chcę Ci teraz przedstawić.

Pierwszym rozwiązaniem jest zupełnie darmowy DroidCam. Na telefon ściągamy aplikację ze sklepu np. GooglePlay. Trzeba pamiętać, że aby telefon działał jako kamera to musimy też mieć na komputerze zainstalowany program, dedykowany do konkretnej aplikacji na telefonie. Program do DroidCam ściągniemy na komputer TUTAJ

DroidCam

Po zainstalowaniu na komputerze czeka nas jeszcze tylko zgranie ze sobą obu programów. Na telefonie po uruchomieniu DroidCam wyświetla nam się WifiIP, DroidCam Port (zdjęcie po lewej stronie). Na komputerze natomiast mamy okienko gdzie te numery wpiszemy (zdjęcie po stronie prawej). Możemy wybrać połączenie przez WiFi lub kabel USB. Jeżeli wybierzemy połączenie WIFI to w okienko wpisujemy numer WiFi IP, który wyświetla się na telefonie. 

Program DroidCam jest darmowy, stosunkowo prosty w obsłudze i daje radę w codziennej pracy. Czasami jednak ciężko jest połączyć telefon i komputer, nie wiadomo czemu. Trzeba odpalić jeszcze raz program na telefonie i na komputerze. Czasami można włączyć tylko połączenie WiFi, albo tylko po kablu… Utrudnia to momentami życie, ale da się ogarnąć. Większym zarzutem jest to, że nie współpracuje telefon jako kamera z niektórymi programami – o ile w Zoom, Webex czy Messengerze działa bez problemu to nie mogłem tego uruchomić w Teams. A moja szkoła własnie w Teams pracuje, więc musiałem znaleźć inne rozwiązanie.

Poza tym, jak sama nazwa wskazuje, DroidCam to program na telefony z Androidem, więc użytkownikom iPhonów się raczej nie przyda.

Opcja druga, płatna.

Program iVCam najpierw wypróbowałem w wersji próbnej i przypadł mi on do gustu bardzo. Także ze względu na jakość filmów. Mam co prawda dobry telefon z fajnymi aparatami, ale na DroidCam jakość obrazu była słabsza. Oczywiście – nie we wszystkich zastosowaniach potrzeba super jakości obrazu, ale czasami jednak jakość jest bardzo ważna. iVCam, podobnie jak poprzedni program pobieramy np. ze sklepu Google Play lub App Store (dla iPhonów).

I tutaj kolejna przewaga nad DroidCam – iVCam można używać na telefonach iPhone.

Oprogramowanie na komputer – konieczne do połączenia telefonu z komputerem znajdziemy TUTAJ. Po instalacji na telefonie możemy w ustawieniach zmienić rozdzielczość kamer, ilość klatek, jakość obrazu i dźwięku, a także to czy używamy też mikrofonu w telefonie. Aplikacja na telefonie łączy się z komputerem automatycznie i od razu można zacząć pracę. I tutaj nie ma problemu z połączeniem i działa w każdym programie jaki próbowałem – tak, w Teams też 😉

Wersja próbna pozwala na nagranie używanie przez 60 minut bez ograniczeń (czyli możemy nagrać np. 30 minut materiału, 15 minut siedzieć na czacie i jeszcze 15 minut mamy zapasu – suma używania programu w wersji próbnej to 60 minut). Po tym czasie kamera działa, ale pojawia się na środku ekranu pasek z napisem TRIAL. 

Ja miałem wczoraj wykład zdalny i potrzebna mi była kamera. Niestety, 5 minut przed wykładem nie mogłem się połączyć programem DroidCam z Teams i szybko się zdecydowałem na wykupienie pełnej wersji iVCam. Koszt – 38 zł, a całość zamówienia i opłacenia zajęło 3 minuty. I teraz mam pełen program, fajne opcje w ustawieniach. I tak, za 38 zł wzbogaciłem się o kamerę internetową.

No dobrze, na koniec tylko napiszę, że na pewno jest więcej programów, które pozwalają używać telefonu jako kamerki internetowej. Ja podałem Ci dwa, które sam wypróbowałem. Jeśli myślisz, że telefonu jako kamerki będziesz potrzebował sporadycznie, to DroidCam darmowy spokojnie Ci wystarczy. Jeśli będziesz musiał dużo nagrywać i spotykać się on-line – to jednak iVCam jest dla Ciebie lepszy. I cena, 38 zł, jest dość przystępna, a teraz w takiej cenie przypuszczam o kamerkę do komputera trudno będzie.

I jeszcze spójrz, jak łatwo zrobić stojak na telefon – przecież nasza kamera musi na czymś stać – a jeśli nie masz statywu do telefonu… 😉 

Miejsce na komentarz od Ciebie :)