Poczytane – kwiecień 2020

Kolejny miesiąc tego dziwnego roku już za nami. Chciałem Ci opowiedzieć trochę o tym, co przeczytałem w kwietniu. A w kwietniu odkryłem dwie rzeczy jeśli chodzi o lektury.

Czarnobyl to dziennikarska opowieść o katastrofie w elektrowni atomowej. Zajdziemy tutaj postaci znane z serialu HBO, w prawdziwych rolach, które los im przypisał. Z jednej strony duży plus tego dokumentu to pokazanie jak wyglądała katastrofa naprawdę, co do niej doprowadziło i jakie były skutki. Z drugiej strony brakuje mi tutaj jakichś większych emocji. Ja wiem, dobry dokument powinien pokazywać fakty nie emocje, ale tutaj tych emocji mi brakuje. Ocena: 4/6.

Pierwsze moje odkrycie w kwietniu. Nigdy nie lubiłem audiobooków, chociaż jako dziecko słuchałem w radio słuchowisk. Chaos – słuchowisko na podstawie powieści Roberta J. Szmidta to prawdziwe arcydzieło. Trzynaście odcinków, nagranych w systemie 3D, z udziałem naprawdę niezłych aktorów. Praca nad tym słuchowiskiem trwała przeszło pół roku i można powiedzieć, że jest to superprodukcja. Świetne po prostu! Ocena: 6/6.

Seria Dla Bystrzaków od wielu lat  wprowadza czytelników w różne dziedziny życia. Nie inaczej jest z Historią sztuki. Rzeczowo i przystępnie napisane, ciekawe i pouczające. Jak każda książka z tej serii. Oczywiście – nie jest to książka wyczerpująca tematykę, ale jako wprowadzenie do tematu sprawdza się bardzo dobrze. Ocena: 4/6

Drugie moje kwietniowe odkrycie: powieści Macieja Siembiedy. Nie mam zaufania do polskich Autorów, że mogą napisać dobrą powieść przygodową z wątkiem historycznym i kryminalnym. A jednak, ostatnie kilka takich lektur ten mój brak zaufania rozwiewa. Świetna seria o przygodach prokuratora IPN podbudowana jest naprawdę dużą dawką faktów historycznych. Bardzo mi się ta lektura podobała i polecam każdemu, kto lubi dobre historie. Ocena: 5/6

Druga powieść o Jakubie Kani jest równie dobra, jeśli nie lepsza niż pierwsza. I znowu – porcja historii, tym razem z okresu II wojny światowej. Świetna powieść. Ocena: 5/6.

“Wotum” to trzecia, na razie ostatnia powieść o Jakubie Kani. Opowieść o zamachu na obraz jasnogórski znowu jest umotywowana głęboko w historii. Jednocześnie Autor rozprawia się z pewnymi mitami, które w dzisiejszych czasach, chyba zupełnie niechcący, dają tej powieści drugie dno. Inna jest konstrukcja książki niż dwóch poprzednich, ale to nie przeszkadza w lekturze. To dalej jest świetna historia. Ocena: 5/6. 

Straszne rozczarowanie tego miesiąca. Autor, którego cenię za takie powieści jak “Konklawe” czy “Pompeje”,  miał tutaj materiał pasjonujący. Opowieść o świecie po katastrofie zbyt szybko jednak zdradza sekrety, a potem po prostu staje się nieciekawa. Bardzo szkoda. To mógł być bestseller, ale zdecydowanie nie pykło coś… Ocena: 2/6.

Dziesiąta powieść, której bohaterem jest Robert Hunter, detektyw tropiący seryjnych morderców. O ile czytanie w dużej dawce – jedna po drugiej – tej serii, byłoby męczące, tak raz na jakiś czas jest to świetna lektura. Niby schemat w każdej jest ten sam, a jednak jest to tak napisane, że trudno się oderwać od lektury. “Polowanie na zło” to powrót jednego z najgorszych psychopatów z jakimi się zetknął Robert Hunter. Pomysłowy i nieuchwytny wróg planuje piekielną zemstę… Ocena: 4/6

Czytałem. Lubię. Tym razem przesłuchałem jako audiobook. Po “Chaosie” ciężko było mi trafić na równie dobrze przeczytaną opowieść. “Kod Da Vinci” jest bardzo fajnie udźwiękowiony i jest swego rodzaju słuchowiskiem, mimo, że czyta jedna osoba. Słucham audiobooków w momentach, gdy robię prace nie wymagające myślenia i wtedy mogę się skoncentrować na słuchaniu. Świetna rzecz i żałuję, że odkryłem to dopiero teraz. Ale, lepiej późno niż wcale. Ocena: 5/6.

Kasia Nowacka napisała przewodnik po Florencji tej mniej znanej, mniej turystycznej. Aż się rozmarzyłem, i na pewno kiedyś sam odkrywać będę sekrety Florencji z przewodnikiem od Kasi z Domu z kamienia. Polecam. Ocena: 4/6. A recenzja na blogu – zapraszam.

Font Resize
Contrast
%d bloggers like this: