Tłumaczenie: Tomasz Zysk, Wydawnictwo Zysk i S-ka, liczba stron: 191, rok wydania 2014.

Cała historia zaczęła się w 2007 roku. Wtedy to na rynku pojawiła się gra Assasin’s Creed”. Historia odwiecznej walki między asasynami, a templariuszami okazała się na tyle nośnym tworzywem, że do dziś powstało siedem części tej gry (nie licząc dodatków). W listopadzie 2014 roku ukazała się siódma odsłona – „Assassin’s Creed Unity”.

Akcja gry przenosi nas do Paryża w czasach Rewolucji Francuskiej. Sama gra krytykowana była za słaby scenariusz i mnóstwo bugów, które wręcz uniemożliwiały granie. Nie sposób jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż wizualnie jest to jedna z najpiękniejszych gier ubiegłego roku. I oto wydawnictwo Zysk i S-ka uraczyło nas bardzo efektownym albumem zawierającym prace koncepcyjne do gry (prawdę mówiąc zainteresował mnie on bardziej niż sama gra).

Technicznie i merytorycznie to wydawnictwo stoi naprawdę na najwyższym poziomie. Album otwiera przedmowa Mohameda Gambouza – głównego projektanta gry „Assassin’s Creed Unity”. W krótkich słowach opisuje on zamierzenia, jakimi kierowali się projektanci gry. I trzeba przyznać, że oglądając album widać, że cztery składowe: światło-dym-rozpad-barwa, o których opowiada Gambouz są tutaj w stu procentach wykorzystane. Po krótkiej przedmowie przechodzimy do meritum.

W dziesięciu rozdziałach poznajemy świat Paryża w przededniu i w trakcie Rewolucji Francuskiej. Jest to podróż fascynująca. Przepiękne, profesjonalnie przygotowane grafiki zaskakują artyzmem. To nie jest ot taka tam zwyczajna grafika komputerowa. To porządna praca, pełna światła, barw, emocji. Prawdziwy majstersztyk. Każda z grafik jest krótko opisana – pokazane jest jak odnosi się do konkretnych fragmentów gry.

I tak od projektów postaci Arno – głównego bohatera, poprzez koncept arty jego siedziby, poprzez sojuszników i wrogów przechodzimy do kluczowych lokacji i wydarzeń z gry. Poznamy zatem Wersal, Luwr, ulice Paryża i jego kanały, katedrę Notre Dame i Bastylię. Pokazane są tutaj także Anomalie Czasowe występujące w grze – stąd przeniesiemy się do Paryża wieku XIX czy w czasie II wojny światowej. A wszystko to przepięknie namalowane, z dużą dbałością o szczegóły.

Jeśli chodzi o techniczną stronę albumu, to do wydawcy nie ma się o co przyczepić. Dobrej jakości papier kredowy, wysoka jakość druku, twarda oprawa z obwolutą, zszyty grzbiet – wszystko jak najwyższej jakości. Oficjalny Album Assassin’s Creed Unity to wydawnictwo ekskluzywne. Takie albumy chciałoby się oglądać codziennie.

Jeśli jesteś fanem serii „Assassin’s Creed” to ten album jest dla Ciebie „must have”. A jeśli fanem gry nie jesteś tylko po prostu lubisz piękne, pełne emocji malarstwo – spróbuj – może ta pozycja także Ciebie wprawi w zachwyt

Aż muszę napisać – poproszę o tak pięknie wydane albumy z pracami na przykład Achilleosa, Edwardsa czy Franka Frazetty…

Paul Davies. Oficjalny album Assassin’s Creed Unity

PODSUMOWANIE
8.5

Moja ocena

8.5/10

Zalety

  • Piękne wydanie
  • Dobre tłumaczenie
  • Ilustracje na wysokim poziomie

Wady

  • To jednak pozycja przede wszystkim dla fanów gry...
  • ... a kto gry nie zna, może i pozachwyca się ilustracjami, jednak nie do końca zrozumie założenia przedstawionego świata.