Olga Rudnicka. Granat poproszę

Stron 336. Wydawnictwo Prószyński i S–ka, rok wydania 2016

Emilia Przecinek, prawie czterdziestolatka, autorka powieści romantycznych ma kryzys. Kryzys związku – mąż postanowił spędzić resztę życia z nowszym modelem, kryzys wychowawczy – nastoletnie dzieci nie mają dla niej za grosz szacunku, kryzys twórczy – nawa powieść nie idzie zupełnie… Wszystko wali się jak domek z kart. Kredyt, martwa kochanka męża, podejrzenia, że do śmierci rywalki przyczyniła się nasza bohaterka – wszystko to dopiero początek kłopotów. Dodać do tego wszystkiego nieznoszące się matkę i teściową, a Emilia najchętniej pieprznęła by to wszystko granatem. Nadchodzi pora, by ująć własne życie w garść. I o tym właśnie jest powieść „Granat poproszę”.

Powieść, jak to zwykle u Olgi Rudnickiej napisana z dużym przymrużeniem oka. Nie bez przyczyny o Autorce mówi się, że jest następczynią Joanny Chmielewskiej. Ta sama lekkość pióra, ucho do dialogów i zmysł do obserwacji świata wokół. Historie Olgi Rudnickiej to takie przyjemne, pełne humoru, czysto rozrywkowe opowieści. Nie inaczej jest z „Granat poproszę”. Niejednokrotnie wybuchałem śmiechem w trakcie lektury, polubiłem bohaterów. Intryga kryminalna wpleciona w fabułę jest całkiem realistyczna i chociaż nie ma tutaj typowej zagadki „kto zabił?”, to obserwowanie wysiłków bohaterki by dowieść prawdy jest bardzo przyjemnym uczuciem. Oczywiście, wszystko musi się skończyć dobrze, ale przecież to standard w tego typu literaturze. Ciężko tutaj może o głęboko filozoficzne i moralne dylematy, ale nie tego oczekujemy po książce sensu stricte rozrywkowej. A rozrywki „Granat poproszę” dostarcza co niemiara. Ciekawie są opisane relacje rodzinne, tak z dziećmi (które nie okażą się takimi egoistycznymi draniami jak by się mogło zdawać) jak i z matką i teściową. Zresztą – obie, nie tak do końca szacowne, matrony, okazują się jednymi z najciekawszych postaci powieści. To ich słowne utarczki, pełne jadu i złośliwości, wprowadzają najwięcej humoru i śmiechu w tej opowieści.

Polecam „Granat poproszę”. Oczywiście, nie jest to literatura egzystencjonalna, wysokich lotów, ale swoje zadanie – dostarczenie Czytelnikowi porcji zabawy, śmiechu i rozrywki – spełnia w stu procentach.

Font Resize
KONTRAST
%d bloggers like this: