Przeglądając internet czasami wpadam na niezwykłe dzieła i niezwykłych artystów. Dziś chciałbym Ci jedną z takich postaci nieco przybliżyć. Michaił Zajkov to rosyjski artysta, który tworzy niezwykłe lalki. Jest absolwentem Wydziału Grafiki w Kuban State Universyty of Russia, specjalność rzeźbiarstwo. W latach 2010 – 2013 pracował jako rzeźbiarz w Moskiewskim Teatrze Lalek. Swoją pierwszą lalkę stworzył w 2010 roku i jak sam mówi zainspirowały go lalki innej, bardzo znanej rzeźbiarki, Laury Scattolini. Po raz pierwszy publicznie swoje dzieła przedstawił na IV Międzynarodowej Wystawie „Art Dolls” w Moskwie w 2013 roku. Pięć lalek – Anastazja, Antonina, Zoe, Nina i Xenia wywołały sensacje i przyciągnęły uwagę kolekcjonerów i przedstawicieli galerii  

Lalki Zajkova  wykonane są z gliny polimerowej, mają 13 ruchomych stawów, co pozwala na dużą ilość kombinacji postaw. Aby osiągnąć jak najwyższy poziom emocji, realności, osobowości każda z lalek ma perukę z najwyższej jakości francuskiego moheru, szklane oczy ręcznie wykonane przez niemieckiego artystę, ubrania z woalu, jedwabiu i oryginalnych francuskich koronek. Do tego dochodzą skórzane buty, które Michael Zajkov wykonuje ręcznie. Każda z lalek jest malowana ręcznie.

Musisz przyznać, że te lalki rzeczywiście są magiczne i niesamowicie realistyczne. Zresztą, sam możesz się przekonać, wchodząc na instagramowy profil artysty: www.instagram.com/michael_zajkov.