Mercedes-Benz VISION AVTR. Gdzie fantastyka spotyka się z rzeczywistością.

Od dziecka zaczytywałem się w powieściach z gatunku science-fiction i to zamiłowanie pozostało mi do dziś. I jak tak patrzę na to, co się zdarzyło “za mojego życia” spokojnie mogę Ci powiedzieć, że rzeczywistość prześciga fantastykę. A najnowszy tego dowód to koncepcyjny model Mercedesa – VISION AVTR – zaprezentowany właśnie na targach technologicznych CES 2020.
Model samochodu powstał we współpracy z twórcami filmu “Avatar” (do czego nawiązuje jego nazwa, chociaż jest też to skrót od Advanced Vehicle Transformation). Całość ma przypominać podwodne istoty z Avatara.
Nie znajdziesz tutaj kierownicy czy deski rozdzielczej. Sterowanie odbywa się za pomocą głosu lub swego rodzaju połączenia touchpada z joystickiem. Dotknięcie go sprawia, że samochód “ożywa” i jest gotowy do jazdy.
Całość wykonana jest z materiałów odnawialnych lub kompostowalnych czyli jest wysoce ekologiczna. Skóra, którą obito futurystyczne fotele to wegańska skóra Dinamica, wykonana ze starych ubrań, flag i plastikowych butelek.
Ale czy to w ogóle jeździ? Jak widać na załączonym filmiku – jeżdzi. Producent mówi o czterech silnikach elektrycznych – po jednym na koło, o mocy 110 kWh, które umożliwią przejazd 700 km na jednym ładowaniu. Co ciekawe, zastosowane zupełnie nowe baterie na bazie grafenu pozwolą naładować je w 15 minut.
Trzeba przyznać, że wygląd i możliwości tego koncepcyjnego auta są imponujące. Oczywiście, nie będziemy takim cudeńkami jeździć za rok, dwa, pięć… ale za 20 – 30 lat, kto wie. Na razie możemy popatrzeć, jak to co było fantastyką naukową na naszych oczach zmienia się w rzeczywistość…
Zdjęcia: materiały prasowe Mercedes-Benz, film: Alan Enileev TikTok
Font Resize
Contrast
%d bloggers like this: