Tłumaczenie: Dominika Cieśla–Szymańska, Wydawnictwo Świat Książki, ilość stron: 382, rok wydania 2016

Ocena: 10/10

Miłosna historia niczym z bajki o Kopciuszku. Jest więc biedna, ale dobra dziewczyna, jest książę na białym rumaku… no nie, raczej na wózku inwalidzkim… Will Traynor to mężczyzna sukcesu – znakomita praca, piękna narzeczona, pieniądze, podróże, sporty ekstremalne. Ale wtedy, w wyniku idiotycznego wypadku, Will zostaje sparaliżowany. Odtąd już zawsze będzie zależny od kogoś. Dla młodego, pełnego życia człowieka to tragedia nie do zniesienia.

Lou Clark – dziewczyna, która właśnie straciła pracę. Musi sobie coś znaleźć bo jej rodzina – chociaż szczęśliwa – jest po prostu biedna. Ale dla niekonwencjonalnej Lou żadna praca nie jest satysfakcjonująca. W akcie desperacji decyduje się na przyjęcie oferty dotrzymywania towarzystwa Will’owi. Szybko okaże się, że zarówno Lou jak i Will mają swoje sekrety, a zwykła na pozór opieka ma być czymś więcej…

Rzadko tutaj recenzuję romanse, jeszcze żaden nie dostał najwyższej oceny. Ale „Zanim się pojawiłeś” zasługuje na najwyższe noty. Bowiem pod płaszczykiem niby banalnego romansu mamy ukrytych wiele ważnych, trudnych pytań – o życie na wózku, o eutanazję, o przyjaźń i uciekanie przed światem… Nie ulega wątpliwości, że na wysoką ocenę zasłużyła ta powieść nietuzinkowym zakończeniem, które – nie ukrywam – zaszkliło mi oczy.

Dobrze, lekko i sympatycznie napisana, bardzo dobrze przetłumaczona powieść Jojo Moyes to świetny motywator do życia, do tego by coś z nim zrobić, gdy czujemy, że idzie nie tak jak powinno. Świetnie skonstruowani są bohaterowie – naprawdę nie sposób ich nie polubić, nie przejmować się ich losami. Tutaj zarówno postaci pierwszo-  jak i drugoplanowe są ciekawe, wyraziste i skonstruowane – czasami kilkoma słowami – perfekcyjnie.

Oczywiście, nie brakuje tutaj momentów naiwnych… ale nawet one przydają uroku tej historii.

Polecam bardzo „Zanim się pojawiłeś” – nawet jeśli nigdy się nie skalałeś przeczytaniem romansu… to ta powieść jest warta tego by po nią sięgnąć – a w pamięci zostaje naprawdę na długo.