Jak rysować za darmoszkę?

Programy graficzne ze stajni Adobe nie należą do najtańszych. A jeszcze fakt, że nie ma już wersji pudełkowych czasami doprowadza do szału. Istnieją jednak programy, za które nie musimy płacić. Oczywiście – większość nie jest tak rozbudowanych jak oprogramowanie komercyjne… ale, czy na pewno wszystkich funkcji Photoshopa używamy?
Przechodząc do rzeczy – oto kilka programów, które możesz pobrać za darmo i samemu się przekonać, czy czasami nie wystarczą Ci one do pracy:
GIMP – czyli alternatywa dla Photoshopa. Co ciekawe jest to naprawdę bardzo profesjonalny program i po pokonaniu trudności związanych ze zmianą systemu pracy, spokojnie może Photoshopa zastąpić.
KRITA – program, który może zastąpić Paintera. Mimo tego, iż jest darmowy ma naprawdę duże możliwości. Na blogu znajdziesz artykuł o tym, jak zacząć pracę z tym programem.
PIXLR – prosta, ale skuteczna alternatywa dla Photoshopa. Wyróżnia się tym, że jest dostępny na wszystkie systemy operacyjne i telefony.
INKSPACE – program do grafiki wektorowej. Może nie zastąpi Illustratora czy Corela, ale po opanowaniu jego narzędzi, będziesz w stanie stworzyć naprawdę zaawansowane projekty.
DRAWPLUS – kolejny program do grafiki wektorowej. Posiada wszystko co niezbędne do zaprojektowania ciekawych rysunków, logo czy innych prac, które będziesz robił.
RAW THERAPEE – zaskakująco dobra alternatywa dla Adobe Lightroom. Według opinii osób używających go do obróbki RAWów w niektórych aspektach nawet od Lightrooma lepszy.
SCRIBUS – nie do końca alternatywa, ale w prostych składach – ulotka, szkolna gazetka, broszura – jest w stanie zastąpić InDesigna.
LIBREOFFICE – darmowa, bardzo dobra alternatywa dla pakietu Office. Zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i do tworzenia prezentacji. Bez trudu odczytuje pliki .doc i .docx, ale uważaj przy zapisywaniu do plików Office’a bo czasami (rzadko) nie zapisują się one dobrze.
I to na razie tyle z darmowych programów. Mam nadzieję, że to zestawienie Ci się przyda. Następnym razem spróbuję wybrać dla Ciebie darmowe programy do tworzenia filmów, muzyki, gier.  Możesz także spodziewać się testów i artykułów o tym, jak pracować w programach, które tutaj przedstawiam. Zatem: do zobaczenia!
%d bloggers like this: