Czym w ogóle jest Gurushots?

Jak pewnie już wiecie bardzo lubię robić zdjęcia. Dlatego gdy trafiłem na stronę Gurushots, nie mogłem sobie odpuścić by jej nie sprawdzić. Gurushots to strona, która na zasadzie zabawy, rywalizacji, pozwala na prezentowanie swoich zdjęć. Obsługa jest banalna, zdjęcia wyświetlane profesjonalnie. Rywalizacja polega na udziale w challengach – wyzwaniach na zadany temat: zdjęcia czarno-białe, minimalizm, zdjęcia nocne… przynajmniej dwa nowe wyzwania w tygodniu się pojawiają. Za osiągnięcia w wyzwaniach zdobywa się punkty czy akcje, jakie możemy wykonać, m.in.: podmienić zdjęcie, podnieść “pokazywalność” naszych zdjęć. Głosowanie na zdjęcia odbywa się poprzez wyświetlenie losowo wybranych fotek – nie mamy pojęcia kto jest Autorem – stąd do pewnego stopnia wykluczone jest głosowanie na zdjęcia znajomych. A co nam dają wygrane w wyzwaniach? Oprócz satysfakcji 🙂 osiągamy poszczególne poziomy – od nowicjusza do weterana. W samych zdjęciach oczywiście dużo jest takich… no, lipnych… Ale bardzo wielu fotografów, udzielających się na Gurushots to prawdziwi artyści, profesjonaliści. I myślę, że oglądanie ich zdjęć to także może być swoista nauka, dla osoby, która zaczyna przygodę z fotografią. Ja sam zauważyłem, że biorąc udział w poszczególnych wyzwaniach zacząłem planować swoje kadry lepiej, myśleć o tym co fotografuję.

Oprócz rozrywki i nauki, jaka płynie z udziału w wyzwaniach, Gurushots ma jeszcze jedną zaletę – to bardzo dobre miejsce do utworzenia swojego fotograficznego portfolio – prezentacja zdjęć jest profesjonalna (nie ma też możliwości zgrania czyjegoś zdjęcia na dysk, więc i możliwość, że ktoś bezprawnie wykorzysta Waszą fotkę jest nieduża).

Dodając do tego fakt, że portfolio, zdjęcie można bardzo łatwo udostępnić na portalach społecznościowych, a jeśli posiada się konto na FB czy Instagramie, to można bezpośrednio się logować z tych portali, to Gurushots jawi się jaką bardzo przyjazne miejsce do prezentacji naszych zdjęć.

Zapraszam Was na Gurushots – tutaj link do mojego portfolio: http://gurushots.com/bogdan.ruszkowski

Jak zacząć zabawę?

Gurushots.com to bardzo ciekawa gra fotograficzna, która dla osób fotografujących amatorsko może być bardzo dobrym miejscem na stworzenie własnej galerii i podpatrywaniu znakomitych fotografów i uczeniu się od nich. Jak zacząć przygodę z tym portalem pokażę Ci w jak najprostszy sposób. Po wpisaniu adresu gurushots.com pojawia się okno:

Wciskasz przycisk JOIN THE GAME i przechodzisz do okienka logowania:

Możesz zalogować się przez Instagrama czy Facebooka – i to najprostsze rozwiązanie, lub klikając SIGN UP założyć konto, które potwierdzisz mailowo. Kiedy już zalogujesz się to przechodzisz do okna głównego, na którym najczęściej będziesz działać.

I teraz po kolei: CHALLENGES – zakładka z wyzwaniami fotograficznymi – zaraz omówimy ją dokładnie. TEAMS – nowa opcja, pozwalająca założyć swoją drużynę lub dołączyć do istniejącej, ACTIVITY – zakładka pokazująca co robiły osoby, które obserwujesz. DISCOVER – wyświetla najlepiej oceniane zdjęcia z portalu. ARTICLES – artykuły o fotografowaniu, najlepszych fotografach na portalu, sztuczkach mistrzów. EXHIBITIONS – zakładka o wystawach fotograficznych. SEARCH THE MEMBERS – wyszukiwanie osób bawiących się z gurushots. Dzwoneczek 🙂 – liczba aktywności dotyczących Twojego profilu – kto Cię polubił, kto zagłosował na Twoje zdjęcie. TWOJE KONTO – tutaj możesz zmienić swoje ustawienia, dodać zdjęcie profilowe, ustawić prywatność profilu.

Kolejne zakładki to: MY CHALLENGES – aktualne wyzwania, w których bierzesz udział, OPEN – otwarte wyzwania do których możesz przystąpić, UPCOMING – wyzwania nadchodzące i CLOSED – wyzwania już nieaktualne.

Poniżej mamy pasek Twoich osiągnięć i rangę na gurushots. Poszczególne etapy odblokowujesz otrzymując punkty za zdjęcia i osiągnięcia (na przykład twoje zdjęcie w 20 najlepiej ocenianych zdjęciach).

I jeszcze niżej – SWAPS – podmiany zdjęć. Jeśli widzisz, że Twoje zdjęcie osiąga mało punktów możesz je zamienić na inne. FILLS – automatyczne podciągnięcie wyświetlenia zdjęcia – o tym napisze za chwilę. KEYS – klucze, dzięki którym możesz odblokować różne funkcje – o tym też za chwilę.

Jako, ze najlepiej uczyć się na żywym organizmie to spróbujemy dodać zdjęcie do jednego z wyzwań. Klikamy zakładkę OPEN (przy MY CHALLENGES).

Mamy przegląd dostępnych wyzwań. Zwróć uwagę, że istnieją dwa rodzaje wyzwań: SZYBKIE i NORMALNE (przynajmniej ja tak je nazywam). SZYBKIE oznaczone są ikoną zegara i napisem SPEED w prawym górnym rogu zdjęcia promującego wyzwanie. Oba te tryby różnią się dwoma podstawowymi rzeczami – w szybkim możesz wrzucić jedno zdjęcie i trwa ono zazwyczaj 3-5 dni. Normalne wyzwanie trwa około 10-14 dni i możesz wrzucić cztery zdjęcia. Wybieramy wyzwanie i klikamy JOIN. Jeżeli chcemy zagłosować na zdjęcia klikamy VOTE, jesli chcemy dodac swoje zdjęcia klikamy SUBMIT PHOTOS:

Pokaże się najpierw tekst od fotografa, który stworzył wyzwanie, a potem okno wyboru zdjęć:

Jak widzisz możesz dodawać zdjęcia z komputera, z Twojego profilu na gurushots, z instagrama i z google. Klikasz skąd chcesz wziąć zdjęcia:

Pojawia się informacja ile zdjęć możesz wrzucić w tym wyzwaniu i miejsce gdzie możesz przeciągnąć fotografie. Wybierasz zdjęcia i klikasz SUBMIT.

Przechodzisz znowu do strony MY CHALLANGES i masz już dodane wyzwanie – te prostokątne paski. Masz tutaj następujące informacje: nazwa wyzwania, poziom jaki osiągnęło Twoje zdjęcie, ilość punktów jakie zdobyło, ilość głosów oddanych na Twoje fotografie, BARDZO WAŻNY EXPOSURE BONUS – za chwilę o nim, podgląd twoich zdjęć z ilością punktów zdobytych przez każde z nich, zakładkę w której znajdziesz znajomych z FB biorących udział w tym konkretnym wyzwaniu i RANK – czyli Twoją pozycje w danym wyzwaniu.

Pod miniaturami zdjęć masz jeszcze dwa lub trzy przyciski – SWAP, czyli zamiana zdjęcia, które nie osiąga dużej ilości punktów, BOOST – czyli “podbicie”zdjęcia na 24 godziny (będzie się ono pokazywało każdemu głosującemu), EXHIBIT – możliwość zgłoszenia swojego zdjęcia na wystawę fotograficzną (z tego akurat jeszcze nie korzystałem, więc trudno mi coś więcej powiedzieć).

Wracamy do EXPOSURE BONUS. Licznik pokazuje jak często Twoje zdjęcie będzie pokazywało się w zestawieniu wszystkich fotografii, biorących udział w wyzwaniu. Im częściej i wyżej na liście, tym większa szansa na dużą ilość głosów. Można automatycznie podbić ten licznik używając FILLS (ilość dostępnych “błyskawic” masz powyżej – zdobywasz je osiągając wysokie pozycje w wyzwaniach). Jednak sensem gurushots jest oglądanie zdjęć i wybieranie tych, które nam się podobają, więc “podbicie”zdjęcia najfajniej robi się przez głosowanie. Klikamy przycisk VOTE:

Pokazują nam się zdjęcia, biorące udział w tym wyzwaniu. Klikając na tych które Ci się podobają oddajesz na nie głos, a licznik EXPOSURE w lewym dolnym rogu ekranu stopniowo przesuwa się, z pozycji LOW na pozycję HIGH. Po wybraniu zdjęć klikasz przycisk SUBMIT VOTE w prawym dolnym rogu ekranu i później DONE. Twój głos został usłyszany 🙂

I to już prawie wszystko. Jeszcze tylko jeden ekran:

Kiedy klikniesz okienko na górze z Twoim awatarem przechodzisz do swojego konta. Masz tutaj swój opis, ilość punktów zdobytych do tej pory, ilość zdjęć wrzuconych, ilość osiągnięć, polubień i obserwujących i galerię zdjęć, które dodałeś. Jeśli nie chcesz brać udziału w wyzwaniach to tutaj także możesz dodać zdjęcia bezpośrednio poprzez przycisk UPLOAD PHOTO.

Na tym kończę ten podstawowy wstęp o gurushots. Zapraszam Cię do zabawy i odkrywania innych tajemnic tego bardzo inspirującego portalu. Sam poszukaj swoich ulubionych zdjęć i fotografów, zobacz jakim sprzętem, na jakich ustawieniach dane zdjęcie zostało zrobione. To naprawdę fajna i rozwijająca zabawa. Polecam.

No i pochwal się proszę swoim profilem, który założysz, albo już masz – niech i ja mogę obejrzeć Twoje zdjęcia, polubić, skomentować. Ja na swój profil zapraszam nieustannie: https://gurushots.com/bogdan.ruszkowski/photos

Miejsce na komentarz od Ciebie :)