Eric Monquet. Thorgal

Eric Monquet. Thorgal

Czas trwania: 53:20 Rok wydania: 2000

Któż z nas – nieco bardziej dojrzałych czytelników – nie pamięta zachwytu jaki towarzyszył każdemu, z trudem zdobytemu, albumowi  z przygodami Thorgala? Dla wielu – dla mnie też – ten bohater kojarzy się ze wszystkim co najlepsze w dzieciństwie. Jak wielu z Was podobała się niezwykła muzyka zespołu Deep Forest? Pamiętam, że ten rodzaj muzyki przechodził u nas falę olbrzymiej popularności – muzyki etno słuchał chyba każdy. Dziś chcę skreślić kilka słów o płycie, która bardzo dobrze łączy oba tematy.

Oto wydana we wrześniu 2000 roku płyta francuskiego  kompozytora Erica Monqueta – współzałożyciela zespołu Deep Forest która jest swoistym soundtrackiem do komiksu. Osiemnaście bajecznie zagranych i zaaranżowanych utworów słucha się naprawdę dobrze. Muzyka jest lekka, łatwo wpadająca w ucho. O dziwo – partie wokalne w języku francuskim wcale nie kłócą się z klimatem mroźnej krainy Wikingów. „Thorgal” to znakomite połączenie elektronicznej muzyki, klimatów orientalnych, chórów naśladujących stare skandynawskie pieśni. Trochę to wszystko podobne do muzyki jaką prezentował Deep Forest na pierwszych swoich płytach, trochę jak z muzyki zespołu Adiemus. Jednocześnie mniej mroczne, mniej absorbujące uwagę.

Ten soundtrack jest świetny na przykład jako podkład do pisania – przyjemnie plumka w tle nie rozpraszając uwagi. Ale jest jeden kawałek, który akurat u mnie powoduje gęsią skórkę i szeroki uśmiech na twarzy – to numer  7 na płycie – „Louve”. Już chociażby dla niego warto płytkę posłuchać. Z czystym sumieniem polecam nie tylko fanom Thorgala, ale wszystkim którzy lubią przyjemne, ciepłe brzmienia.

Font Resize
KONTRAST
%d bloggers like this: