Jak co roku w okresie letnim media co jakiś czas donoszą o tym, że ktoś zostawił dziecko w rozgrzanym samochodzie. Oczywiście wszyscy się oburzają, że to skrajna nieodpowiedzialność, ale wiedza o tym, co tak naprawdę się dzieje z dzieckiem w zamkniętym aucie  jest ciągle zbyt mała.

Według badań Adrew Grundsteina z Uniwersytetu w Georgii przy 30 stopniach na zewnątrz temperatura w aucie wzrasta do 56 stopni. Co ciekawe, nawet jak na zewnątrz jest 20 stopni to auto po godzinie nagrzeje się do 46 stopni. Taka temperatura, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży może prowadzić do hipertermii, czyli stanu gdy ciało bardzo szybko osiąga temperaturę 40 stopni. Najgroźniejszym jej objawem jest udar cieplny – powoduje ból i zawroty głowy, senność, napady padaczkowe i zatrzymanie pocenia. Udar cieplny jest groźny, ponieważ powoduje inne powikłania, a jego śmiertelność utrzymuje się na poziomie 40%.

Aby uzmysłowić sobie, co dzieje się z człowiekiem zamkniętym w rozgrzanym samochodzie zobaczcie film poniżej. Znany australijski szef kuchni w półtorej godziny upiekł schab z jagnięciny w rozgrzanym samochodzie…

Myślę, że to bardzo obrazowy przykład.

Pamiętaj więc:

Według art. 26 Kodeksu Karnego:

“nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”

Więc jeśli w upalny dzień widzisz zamknięte w samochodzie dziecko to:

  • jeżeli auto stoi na przykład przy małym sklepie to postaraj się znaleźć rodzica
  • zawiadom straż miejską, policję
  • jeśli dziecko nie reaguje na przykład na pukanie w szybę to możesz wybić okno
  • wyjmij dziecko z samochodu, schłódź ciało, podaj wodę do picia

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ (to też kalkulator rozgrzanego samochodu), TUTAJ 

Zapraszam też na stronę Fundacji Kocham Zapinam, na której znajdziecie dużo porad na temat bezpieczeństwa dziecka w aucie.

Miejsce na komentarz od Ciebie :)