Dustin Thomason. 21.12.12

Dustin Thomason. 21.12.12

Wydawnictwo Albatros, liczba stron: 432, rok wydania 2013.

Grudzień 2012 roku to był taki trochę dziwny czas – wszyscy się śmialiśmy „koniec świata, koniec świata”… ale czy gdzieś głęboko w mózgu nie kołatało nieśmiało „a co jeśli”? Koniec jednak nie nastąpił i możemy się cieszyć lekturami. Dziś krótko Wam opowiem o powieści „21.12.12”. Akcja rozpoczyna się 11 grudnia 2012 roku – w miejskim szpitalu umiera mężczyzna, który chorował na niezwykle rzadką chorobę, przenoszoną przez priony. Doktor Gabriel Stanton – jeden z głównych bohaterów powieści – jest przerażony, gdy odkrywa, że śmiertelna choroba, której dotąd odnotowano na świecie 8 przypadków stała się zaraźliwa. A zarażenie oznacza niechybną śmierć.

Drugim wątkiem jest niezwykłe znalezisko archeologiczne – Kodeks Majów, pochodzący z okresu świetności kultury majańskiej, jedyne pisane źródło wiedzy o tamtym czasie. Osobą, która nielegalnie dostarcza go do doktor Chel Manu, specjalistki od kultury Majów jest właśnie pacjent, który zmarł na niezwykłą chorobę prionową. Wkrótce Stanton i Chel Manu będą musieli połączyć siły, by odkryć związek kodeksu z tajemniczą chorobą i zapobiec epidemii.

Książka 21.12.12 jest na pewno dobrze przemyślana, wnosi dużą dawkę wiedzy o kulturze Majów, jak i o tajemniczych prionach. Widać, że nie pisał jej amator. Bardzo ciekawe są rozdziały gdzie tłumaczony jest kodeks, momentami wręcz są to ciekawsze fragmenty niż akcja w teraźniejszości. Brakuje mi bowiem tutaj emocji, uczuć. Mamy epidemię, umierają ludzie, a Autor tylko suchym tonem zdaje nam relację. Prawdopodobnie zbliża się jednak koniec świata, ale z kart powieści tego nie widać. Takie to trochę bezpłciowe – ot, tutaj ktoś umarł, tutaj bohaterka która wydawała się kluczowa dla fabuły w pół zdania zginęła… Szkoda. Bo gdyby dodać trochę emocji, gdyby do bohaterów dało się przywiązać, dodać trochę apokaliptycznych wizji kwarantanny – byłaby to poruszająca powieść. A tak jest zaledwie (a może aż) przyzwoita. Mimo wszystko polecam – zwłaszcza osobom, które lubią wiedzieć więcej, czy to o współczesnej medycynie, czy o historii tajemniczego ludu jakim są Majowie.

Font Resize
KONTRAST
%d bloggers like this: