Barcelona. Katedra Santa Maria del Mar

Katedra Santa Maria del Mar w Barcelonie. Pierwszy raz o niej przeczytałem w powieści Ildefonso Falconesa Katedra w Barcelonie. Ta powieść i jeszcze jedna – C.R.Zafona Cień wiatru – niemal zmusiły mnie do odwiedzenia Barcelony. Chciałem na własne oczy zobaczyć to miejsce, tą budowlę, poczuć klimat. I udało mi się – zobaczcie sami zresztą.

Budowa katedry rozpoczęła się ok. 1324 roku – chociaż wzmianki o kościele pod takim wezwaniem były już w 998 roku. Kamień węgielny pod budowę położył Alfons IV – król Aragonii – 25 marca 1329 roku. Projektem i nadzorowaniem prac budowlanych zajął się Berebguer de Montagut. W niespełna 20 lat ukończono mury zewnętrzne, kaplicę i dekoracje fasad. W 1379 roku pożar zniszczył duża część katedry. Oficjalne zakończenie budowy przypada na dzień 3 listopada 1383 roku – wtedy też miała miejsce pierwsza msza święta. W zasadzie do dziś katedra pozostała w stanie, w jakim ja ukończono. W XIX wieku dobudowano tylko Kaplicę Najświętszego Sakramentu. Nie przetrwały natomiast pożaru w 1936 roku dekoracje katedry. Jednak dzięki temu, katedra nabrała niezwykłej – jak na hiszpańskie budowle sakralne – prostoty. Kiedy wchodzi się do środka, człowiek czuje się, jakby przekroczył barierę czasu. Surowość kamiennych ścian, niezwykłe witraże, dające poczucie przestrzeni, oddechu. Dokładnie tak musiała wyglądać katedra Santa Maria del Mar, gdy ją oddawano ludności Barcelony. Zresztą, bardzo ładnie i obrazowo ujął to Ildefonso Falcones w swojej powieści. Polecam – i powieść i odwiedziny w katedrze w Barcelonie.

I jeszcze jedna ciekawostka – na jednym ze zdjęć, które udało mi się zrobić, widać fragment katedry na końcu ulicy. Zrobimy taki mały konkurs: Wiecie, jak i z jaką powieścią, łączy się ten właśnie kadr? Jeśli tak to piszcie na maila kontakt@staryzgred.pl Pierwsza osoba, która poprawnie odpowie na to pytanie, wygra powieść niespodziankę i trochę ciekawych gadżetów StaregoZgreda, a kolejne trzy – pakiet gadżetów. Zapraszam do zabawy.

%d bloggers like this: