Alhambra to zespół pałacowo-warowny, położony w Granadzie (Hiszpania, prowincja Andaluzja). W 889 roku zbudowano małą twierdzę, na miejscu której  w latach 1232-1273 postawiono przepiękny zamek. Nazwa tego miejsca pochodzi od arabskiego słowa al hamra – czerwona. Była twierdzą muzułmańską do 1492 roku, kiedy to została zdobyta przez chrześcijan. Przez kilkadziesiąt lat Alhambra była siedzibą pary królewskiej – Ferdynanda i Izabeli. Przez długi czas było tam więzienie, a w XIX wieku została odbudowana do stylu w jakim powstała.

Dziś to jedna z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Ciekawostką jest fakt, że cały zespół zbudowany został na podstawach matematycznych. I tak na przykład budynki powstały w ten sposób, że ich wysokości tworzą ciąg a, a pierwiastek z 2, a pierwiastek z 3… i tak dalej.

Głównymi atrakcjami Alhambry są:

Alcazaba – zamek i najstarsza część Alhambry

Mexuar czyli dawne miejsce, gdzie pracowali urzędnicy dworscy

Dziedziniec Mirtów – główne miejsce w Alhambrze, z niezwykłym sufitem w kształcie łodzie w Sali de la Barca czy niesamowicie pięknie zdobioną Salą Ambasadorów

Dziedziniec Lwów – z fontanna wsparta na dwunastu lwach, najpiękniej ozdobionym w całym zamku miejscem.

Do kompleksu Alhambry zaliczamy także ogród Generalife – dawną letnią rezydencję emirów mauretańskich. Dużo tutaj ścieżek, pawilonów, sadzawek z wodą czy fontann. Jest to najstarszy zachowany ogród mauretański. Powstał w 1318 roku i miał być Ogrodem Rajskich Rozkoszy, jak zakładali władcy muzułmańscy, dobudowując kolejne pawilony. Oczywiście, nie udało się to nierealne założenie, ale trzeba przyznać, że dziś uroda Generalife zapiera dech w piersiach.

Granada, z kompleksem Alhambra, to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Hiszpanii. Samo zwiedzanie Alhambry zajmie pół dnia, warto pamiętać, aby wcześniej, najlepiej przez stronę internetową, kupić bilety wejściowe, by nie stać w olbrzymich kolejkach do kasy.

Samo miasto oferuje nam wiele miejsc do zwiedzania, a jego magiczna, niemal senna atmosfera, spotęgowana jest ciasnymi uliczkami, po których można spacerować bez końca, czy artystycznymi malowidłami na murach budynków.

Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana – od niedrogich hosteli po luksusowe hotele. Warto też wieczorem wstąpić do jednej z niezliczonych, małych restauracji czy kawiarni na pyszne dania i desery typowe dla Andaluzji (niezrównane ciastka, przypominające biszkopty z kremem budyniowym) połączone z pokazami flamenco – takimi nie typowo dla turystów lecz spontanicznych, pełnych pasji i miłości do muzyki i tańca.

Czytałem kiedyś, że jeśli miałoby się spędzić jeden dzień w Hiszpanii, to trzeba zobaczyć Granadę. I rzeczywiście, jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy.


Warto wiedzieć:

Rezerwacja biletów: TUTAJ

Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 14 października w godz. 8:30-20:00, od 15 października do 31 marca w godz. 8:30-18:00

Wizyta nocna w Pałacach Nastrydów: 

od 1 kwietnia do 14 października w godz. 22:00-23:30 (od wtorku do soboty), od 15 października do 31 marca w godz. 20:00-21:30 (w piątki i soboty)

Wizyta nocna w ogrodach i pałacu Generalife: 

od 1 kwietnia do 31 maja w godz. 22:00-23:30 (od wtorku do soboty), od 1 września do 14 października w godz. 22:00-23:30 (od wtorku do soboty)

od 15 października do 14 listopada w godz. 20:00-21:30 (w piątki i soboty).

Adres: Calle Real de la Alhambra s/n, 18009 Granada

Miejsce na komentarz od Ciebie :)