Remigiusz Mróz. Ekspozycja

480 strony, Wydawnictwo Filia, rok wydania 2015.

„Ekspozycja” to pierwsza z cyklu powieści o przygodach komisarza Wiktora Forsta. Cała historia zaczyna się od razu mocnym uderzeniem – oto na szczycie Giewontu ktoś na krzyżu powiesił zwłoki. Brutalne zabójstwo, tajemnicza stara moneta, brak śladów. Czy w Tatrach pojawił się seryjny morderca? Prasa szybko okrzyknie go mianem „Bestia”. Nie cieszący się dobra opinia przełożonych, niepokorny komisarz Forst, wraz z dziennikarką Olgą Szrebską zostaną wplątani w intrygę sięgającą dalekiej przeszłości. Ślady zaprowadzą ich na Wschód, gdzie staną w obliczu najgorszego zagrożenia…

Powieść Remigiusza Mroza reklamowana jako kryminał jest wszystkim… tylko nie kryminałem. To bardzo sympatyczna, nie pozwalająca oderwać się od lektury powieść przygodowa. Bohaterowie, mimo, ze nieco ograni i sztampowi, potrafią wzruszyć, zaciekawić… po prostu da się ich lubić. Akcja powieści pędzi na łeb, na szyję, nie dając chwili oddechu, a pomysły Autora zaskakują i nie pozwalają się nudzić. Chociaż w jednym przypadku tutaj Remigiusz Mróz pojechał ostro po mojej wytrzymałości na nierealność zdarzeń… Ale całokształt wypadł ok.  Oczywiście – nie jest to lektura ambitna. Jeśli miałbym do twórczości jakiegoś Autora porównać powieść „Ekspozycja” to chyba do twórczości Matthew Reilly’ego – który właśnie takie przygotówki przypominające jazdę bez trzymanki pisze.

Duży plus dla Autora należy się za opisanie Tatr – widać, że Remigiusz Mróz lubi łazić po górach i zna je jak własną kieszeń. Lepiej to widać w drugim tomie opowieści, ale także tutaj można poznać miłość Autora do gór.

Szkoda trochę wątku historycznego – który został potraktowany po macoszemu, szkoda wątku seryjnego mordercy – który dopiero się tutaj rozwija… Na szczęście w drugim tomie jest już lepiej – ale o tym w innej recenzji.

Dla kogo więc jest „Ekspozycja”? Jeśli szukasz ambitnego, mrocznego kryminału – to na pewno nie dla Ciebie. Jeśli zaś potrzebujesz przyjemnej, sympatycznej, pozwalającej zapomnieć o Bożym świecie powieści przygodowej – to „Ekspozycja” jest jak w sam raz! Ja po skończeniu tej powieści nie mogłem się doczekać na tom drugi..

 

Font Resize
KONTRAST
%d bloggers like this: